avaleht : matkad : reisipäevikud : tähtis teada : pildid : ajalugu : kontakt
- Mida selga panna?

- Päike ja kajakimatk

- Magamiskoti valik

- Kui kajak läheb ümber

- Igaüheõigus

- Juhised looduses liikujale

Magamiskoti valik

Sulg- või sünteetiline täidis?

Magamiskott on ilmselt kõige personaalsem osa sinu matkavarustusest. Sellepärast on vajalik valida kott, mille omadused vastavad täpselt sinu poolt seatud nõudmistele ja vajadustele. Kõigepealt peaksidki endale selgeks tegema, millist isolatsioonimaterjali sa eelistad, sulge või sünteetilist.

Sulg on jätkuvalt materjal, mis isoleerib sama kaalu juures paremini, kui ükski teine materjal. Seetõttu on sulekott ka kergem ja võtab vähem ruumi sinu seljakotis. Suletäidise miinuseks on tunduvalt kõrgem hind ja samas nõuab sulg ka suuremat hoolitsust ja hooldust.

Tänapäevased sünteetmaterjalid on soojamahtuvuselt jõudnud suletäidistele üsna lähedale. Suurim erinevus on hind ja hooldus. Sünteetilise täidisega magamiskott on tunduvalt vähem tundlik niiskuse suhtes. Ka allergikud tunnevad end sünteetilise täidisega kotis tõenäoliselt tunduvalt paremini.

Sina oled soojusallikas.

Alustuseks mõtle sellele, et ükski magamiskott maailmas ei ole võimeline soojendama inimest. Samas aitab hea magamiskott säilitada seda soojust mida inimene ise toodab. Kui sa õhtul kotti poed, siis on see nagu asetataks 37-kraadine ahi magamiskotti.

Kehvemast magamiskotist lahkub soojus kangaste, täitematerjali, halvasti tihendatud tõmbluku ja valesti konstrueeritud kapuutsi kaudu. Heas magamiskotis tekib koostöö sinu keha ja koti vahel, hästi funktsioneeriv soojuspidavus loob suurepärase keskkonna magamiseks.

Kõige tähtsam lisa magamiskotile on magamisalus. Korralik magamiskott koos 100.- krooni maksva matiga lähimast bensiinijaamast või supermarketist pole eriti hea lahendus. Heasse matti, mis isoleerib maapinnalt tuleva külma ja niiskuse vastu tasub investeerida. (Näiteks Therm-A-Rest)

Enne kui sa kotti poed, peaksid sa seda pisut raputama, nii et täitematerjal koguks enesesse uuesti õhku, mis kompressioonikotiga välja sai surutud ja seetõttu saavutaks parema isoleerimisvõime. Magama peaks minema täiskõhuga (söönuna), soojana ja kuivana. Hea oleks enne kotti pugemist pisut liigutada, et veri kiiremini ringlema ja soe sisse saada.

Ole hoolikas ja sulge kotisuu korralikult ümber pea. Riietu õhukesse spordipesusse (Craft, Mäser)- talvel ära unusta mütsi ja sokke.

Kui sa tunned siiski külma, ei tohiks sa selga panna rohkem riideid, selle asemel aseta näiteks fliis või sulejope magamiskoti peale või isoleeri lisaks enda ja maapinna vahelt. Hoia termos kuuma joogiga käeulatuses, et oleks võimalik võtta soe suutäis külmadel öödel.

Hooldus ja hoidmine

Ole hoolikas ja tuuluta ja õhuta oma magamiskotti peale igat ööd, et ventileerida ära öö jooksul tekkinud niiskus, mis on kotti kogunenud. Topi (ära rulli) magamiskott kompressioonikotti, mis aitab sind vähendada oluliselt koti suurust.

Pikaajalisel hoidmisel hoia kotti lahtipakitult ja õhuliselt riputatud näiteks riidepuule. Magamiskoti lina kasutamine ei kaitse mitte ainult sinu kotti mustuse ja määrdumise eest vaid parandab ka selle isolatsiooni. Kasutades magamiskoti lina tõuseb ka koti kasutusiga, kuna see säästab koti tihedast pesemisest. Jäta meelde, et magamiskott on nagu voodipesu, ainuke vahe on see, et magamiskotti ei ole kasulik pesta kuigi tihti. Pesemine vähendab tunduvalt koti isolatsioonivõimet ja seega ka kasutusiga.

Ilusaid unenägusid!
oü Multisport  |  info@kajakimatkad.ee  |  +372 5012872