avaleht : matkad : reisipäevikud : tähtis teada : pildid : ajalugu : kontakt
- Mis on kajak?

- Ajalugu

- Rob Roy - esimesi
   kajakisõitjaid
Rob Roy - esimesi kajakisõitjaid

Shoti jurist John McGregor oli üks esimesi, kes huvitus tõsiselt kajakkidest kui vabaaja-sõidukitest. Ta nägi kajakke oma arktilisel reisil 1850ndatel. Tagasi koju jõudes joonistas ta kajaki, mis oli kombinatsioon kajaki ja kanuu parimatest omadustest. Tulemus, mis ristiti Rob Royks, ehitati puust, mitte nahkadest nagu innuiitidel kombeks. Selle pikkus oli 4,2 m ja laius 0,65 m. 1,6 m kõrgune mast asetati teki etteossa, sellele kinnitati fokk ja suurpuri. Fokk oli nii pisike, et McCregor kasutas seda tihti kaelarätikuna. Koos mastiga ja purjedega kaalus kajakk vaid 32 kilo.

Varustus planeeritavaks pikaks reisiks sai spartalik. Lisaks tagavarariietele, mida oli vaid üks komplekt, võttis shotlane kaasa pisut riisi, shokolaadi, teed, suhkrut ja soola ning priimuse ja keedunõu. Kogu varustus kaalus umbes 6-7 kilo.

Sellise paadiga purjetas ja aerutas McCregor läbi suurema osa Euroopast, külastades ka 1866. aastal Läänemerd. Oma reisist kirjutas ta kaasahaaravaid reisikirjeldusi, mille tulemusena elavnes kajakkide ehitus Euroopas.
oü Multisport  |  info@kajakimatkad.ee  |  +372 5012872